Határtalanul! 2022

Ismét kirándultunk „Határtalanul”
Élménybeszámoló

Iskolánk a „Határtalanul! Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” című pályázaton 4036450Ft-ot nyert 2022 márciusában azzal a céllal, hogy hetedik osztályos tanulóink a 2021-2022-es tanévben eljuthassanak tanulmányi kirándulás keretében olyan határainkon túli vidékekre, ahol magyarok élnek. A kapott pénzből 37 tanuló 4 tanár kíséretében öt napot tölthetett Erdélyben.

Első nap ellátogattunk Nagyszalontán a Csonka toronyban található Arany János Emlékmúzeumba, majd utunkat az Erdélyi-szigethegység felé vettük, ahol annak részeit csodáltuk meg. Többek között a Béli-hegységet, a Bihart, a Torockói-hegységet. Rövid túrát tettünk a Szkerisórai Jégbarlanghoz. Ezután utunk Torockóra a Székely-kőhöz vezetett, végül egy túrával zártuk a napot a Tordai-hasadékban.

Másnap először a tordai sóbányában, majd a szovátai  Medve-tóban gyönyörködtünk. Délután Csíkszeredán a Makovecz Imre tervezte „angyalos” templomban vártak minket, ahol a plébános úr mesélt a székelyek múltjáról és jelenéről, a mindennapjaikról, valamint a hit erejéről és fontosságáról. Ekkor adtuk át a csíkszeredai iskola osztályfőnökének azt az 50000Ft-ot, amit a hulladékgyűjtésért kaptunk. Tanulóink ugyanis a pályázatban vállalták, hogy ezzel támogatják a szeredai diákokat, hogy kirándulásunk harmadik napján velünk kirándulhassanak.

Harmadik napi úticélunk a Gyimes volt. A csíkszeredai Nagy Imre általános Iskola egy osztályával buszos kirándulást tettünk Gyimesbükkre, ahol a Rákóczi-várban megemlékeztünk az összetartozás napjáról, és megkerestük a hegygerincen a történelmi Magyarország határköveit. Megható volt közösen énekelni a székely és a magyar himnuszt. Közösen fociztunk a helyi iskola pályáján. A Gyimesi hágótól gyalogtúrán vettünk részt, láttuk a havasi kápolnát és a Szent László emlékhely keresztjét.

Negyedik napon a segesvári várnegyeddel ismerkedtünk, majd Dévára utaztunk. A várba csak az ötödik napon tudtunk felmenni. Szállásunk és vacsoránk a Szent Ferenc Alapítványnál volt.

Utolsó napunk első programja Vajdahunyad vára volt, ahol a gyerekek egy rövid ismertetés után önállóan fedezték fel a várat. Ezután sikerült felsétálnunk a dévai várba. Ebéd után indultunk haza, de útközben megálltunk Marosillyén, ahol egy rendhagyó történelemórán vettünk részt, amely Bethlen Gábor fejedelemről és Erdély aranykoráról szólt. A végén dolgozatot is írtak a gyerekek. Utolsó programpontként egy filmet néztünk meg arról, mi minden veszett el, vagy lett az enyészeté, ami valaha a magyarok büszkesége volt.

A máriaradnai megállóról le kellett mondanunk az idő rövidsége miatt, de így is igen tartalmasan telt el az öt nap. Igyekeztünk a gyerekeket a trianoni döntés következményeire érzékenyíteni úgy, hogy ne csak „száraz tananyagnak” érezzék.

Az időjárás remek volt, az öt nap pedig hosszú. A gyerekek elfáradtak, de rengeteg élménnyel lettek gazdagabbak. Köszönjük, hogy lehetőségünk volt megmutatni tanulóinknak, hogy még ma is – és reméljük, még sokáig – élnek határainkon túl is magyarok, akik szívügyüknek tekintik a magyarság és történelmi emlékhelyeink sorsát.